Ako vybrať kuchynský robot?

Trávite v kuchyni veľa času a chcete ju využívať efektívne? Radi sa púšťate do zložitejších jedál a viete, že na dosiahnutie dokonalého výsledku je potrebné vynaložiť veľa energie a úsilia? Potom budete potrebovať všestranného pomocníka, ktorý vám pomôže s prípravou, zvládne časť receptu alebo dokonca uvarí celý pokrm. Ako vybrať kuchynského robota, ktorý splní všetky vaše želania?

Trávite v kuchyni veľa času a chcete ju využívať efektívne? Radi sa púšťate do zložitejších jedál a viete, že na dosiahnutie dokonalého výsledku je potrebné vynaložiť veľa energie a úsilia? Potom budete potrebovať všestranného pomocníka, ktorý vám pomôže s prípravou, zvládne časť receptu alebo dokonca uvarí celý pokrm. Ako vybrať kuchynského robota, ktorý splní všetky vaše želania?

Doba čítania 11 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať kuchynský robot podľa prevedenia

Robot

Kuchynský robot disponuje sklopným ramenom. Je vhodný na miešanie, miesenie, šľahanie, ale aj mletie mäsa, maku, výrobu cestovín a pod. Pre aktivovanie vybranej činnosti stačí rameno sklopiť, a tým metlu ponoriť do prídavnej nádoby, a prístroj zapnúť.

  • Kuchynské roboty so silnejším motorom spracujú bez problémov aj niekoľko dávok cesta za sebou

  • Veľmi široké príslušenstvo už v základnej výbave, ale aj na dokúpenie

  • V základnej výbave misa, ktorú je možné použiť aj samostatne

  • Dokáže spracovať veľké množstvo surovín

  • Bezpečnostné prvky sú samozrejmosťou

  • Jednoduchá výmena metiel a nadstavcov

  • Kvôli vysokej hmotnosti je lepšie stále umiestnenie na kuchynskej linke

  • Vyššia obstarávacia cena

Kuchynské roboty

Procesor

Food processor ukrýva pohon v spodnej časti prístroja. Je určený predovšetkým na mixovanie, sekanie, krájanie a strúhanie. Tieto modely sú vhodné predovšetkým na spracovanie ovocia a zeleniny.

  • Nízka váha znamená jednoduché premiestňovanie

  • Nepotrebuje stále miesto na kuchynskej linke

  • Široký výber nadstavcov už v základnej výbave

  • Veľmi jednoduché používanie

  • Metly sú umiestnené priamo v nádobe na pohyblivej osi

  • Konštrukcia uberá vnútorný priestor vloženým surovinám

  • Náročnejšia údržba

Food processory

Aký kuchynský robot - dôležité parametre

Príkon a výkon

Základné pravidlo znie, že čím vyšší má robot príkon, tým väčší je jeho výkon, teda lepšie pracuje. Roboty s príkonom nižším ako 650 W sú vhodné na základné miešanie, šľahanie, strúhanie a miesenie ľahších ciest, ale napr. ťažké chlebové cestá alebo pomletie väčšieho množstva mäsa už býva nad sily motora.

Ak sa bude príkon blížiť 1 000 W, máte pred sebou naozaj kvalitný stroj. S takým výkonom nielen rýchlo vymiesite cesto, ale aj perfektne nastrúhate zeleninu či pomeliete mäso. Logické je, že s väčším príkonom sa zvýši aj spotreba energie. Avšak nie je to prístroj, ktorý by bol v prevádzke trvalo niekoľko hodín. Hodnota spotreby je tak relatívne zanedbateľná.

V ponuke môžete naraziť na špičkové roboty s výkonom okolo 1 400 W. Ide už o profesionálne zariadenia, ktoré dokážu pracovať s veľkým množstvom surovín a nájdu uplatnenie najmä v gastronómii, ale aj vo veľkej rodine a pri oslavách.

Hmotnosť

Multifunkčný kuchynský robot celokovový môže dosahovať váhu 6-19 kg, a bude tak vyžadovať pevné miesto v kuchyni. Manipulácia s ním totiž nie je ľahká. S tým počítajte aj pri nákupe, aby vás neprekvapila veľkosť a hmotnosť krabice. Ľahšie roboty a food processory, ktoré nedisponujú veľkým množstvom funkcií, začínajú na váhe okolo 4,5 kg a viac.

Materiál a dizajn

Väčšinou sa stretnete s kuchynskými robotmi, ktorých telo je vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Čím viac kovu na robote prevláda, tým odolnejší bude, a tým aj porastie jeho cena. Obľúbeným variantom je aj kuchynský robot nerez.

Okrem toho, že vám celokovový robot bude slúžiť dlhé roky, tiež sa lepšie udržuje, po použití ho stačí utrieť vlhčenou handričkou. Dôležitý je predovšetkým materiál, z ktorého sú vyrobené vnútorné prevody robota, jednoznačne je dobré si priplatiť za prevody z kovu. Nadstavce a nádoby sú v prevedení kovu či plastu. Jednotlivé časti robotu môžete oplachovať vodou a väčšinou ich možno umývať aj v umývačke.

Vďaka širokej škále farieb, z ktorých si môžete vybrať, určite nájdete robota, ktorý sa hodí k vášmu kuchynskému interiéru. Obľúbené sú napr.:

Retro kuchynský robot Kuchynský robot ružový Kuchynský robot červený Kuchynský robot zelený

Hlučnosť

Každý kuchynský robot je pri vysokých otáčkach hlučnejší. Ak máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou, počítajte s tým, že môžete rušiť ostatných členov rodiny. Spravidla však práca s robotom trvá len niekoľko minút.

Dĺžka prívodného kábla

Nezabudnite sa pri výbere zamerať aj na dĺžku prívodného kábla. Vyberajte ju podľa toho, kam budete v kuchyni prístroj umiestňovať a ako ďaleko od tohto miesta máte zásuvku. Niektoré modely disponujú aj špeciálnou zásuvkou na ukrytie prívodného kábla, to pre čas, kedy robot nie je zapojený do siete. Kábel sa tak nebude voľne povaľovať na linke.

Objem nádoby

Je dostupný v rozmedzí cca od 0,3 do 7 l. Všeobecne potom platí, že čím väčšia misa, tým viac hmoty naraz nachystáte. Pokiaľ pripravujete väčšie množstvo jedla, voľte nádobu čo najväčšiu. Orientačne pre trojčlennú rodinu vám postačí objem okolo 3 l (1 osoba = 1 l objemu).

Pre väčšiu domácnosť využijete aj objem 4 l a viac. Pokiaľ sa však rozhodnete pre väčšiu misu a budete si chcieť výnimočne pripraviť napríklad mini dezert, nemusia si metly s malým množstvom v nádobe ľahko poradiť. Nádobu je možné využiť aj samostatne. Väčšinu z nich potom možno pohodlne umývať v umývačke riadu. Vždy sa ale riaďte pokynmi výrobcu.

Spôsob pohybu metly

Miesiaci proces v nádobe kuchynského robota môže prebiehať dvoma spôsobmi – stredovým či planetárnym pohybom metly. Stredové miešanie využíva 1 metlu, ktorá sa otáča okolo svojej osi, alebo 2, ktoré sa navzájom obiehajú.

Kuchynský robot využívajúci planetárne miešanie je oveľa sofistikovanejší. Metla sa pohybuje jedným smerom, ložisko sa ale otáča smerom opačným, vďaka tomu dochádza k dokonalému premiešaniu ingrediencií.

Kuchynské roboty a ich funkcie

  • Kuchynský robot na cesto a šľahanie – štandardnou výbavou kuchynského robota sú šľahacie balónové metly na sneh z bielkov, pevné miešacie metly na redšie cestá a miesiace háky prevažne na cestá kysnuté.

  • Kuchynský robot na strúhanie a sekanie – k výbave niektorých kuchynských robotov patria prídavné nadstavce na sekanie a strúhanie, čo ocenia hlavne milovníci zeleniny. Umiestňujú sa spravidla zhora do ramena prístroja a sú odnímateľné, aby nezväčšovali potrebný priestor na robot.

  • Kuchynský robot s mlynčekom na mäso a kuchynský robot s mlynčekom na mak – ďalšou prídavnou výbavou môže byť mlynček na mäso alebo mlynček na mak. K tomuto nástroju však potrebujete výkonnejší motor.

  • Kuchynský robot s mixérom - mixér je tiež predpokladom pre mlynčeky na mäso a mak. Býva z tvrdého plastu, či v lepšom prípade z nerezu.

  • Kuchynský robot s odšťavovačom a lis na citrusy – lisovanie aj odšťavovanie však nie je tak kvalitné, ako ho zastanú samostatné špecializované prístroje. Prečo ale nevyužiť možnosť mať všetko v jednom?

  • Kuchynský robot s displejom – umožní nastaviť čas miesenia či tepelnej úpravy. Budete tak mať kontrolu nad celkovým procesom prípravy pokrmu. Na intuitívnom LCD displeji vidíte jednotlivé časové úseky prebiehajúcich fáz prípravy, ktoré môžete kedykoľvek podľa potreby upravovať.

  • Kuchynský robot s váhou - integrovaná váha vám veľmi uľahčí prácu predovšetkým pri príprave cesta, kde je dôležité vážiť presne na gramy.

  • Bezpečnostná poistka – je vhodná nielen pre domácnosti s malými deťmi. Bezpečnostný systém zabráni nechcenému zapnutiu. Taktiež bráni zapnutiu pri zlom zasadení nádoby či metly.

  • Protišmykové nožičky – vypomôžu pri bezpečnej manipulácii a posunoch po kuchynskej linke. Ochráni linku proti oderom a zároveň prístroj bude vďaka protišmyku aj pri vysokom stupni otáčok stáť ako prikovaný. Tiež znížite hlučnosť robotu.

  • Poistka proti prehriatiu motora – zabráni preťaženiu prístroja pri dlhodobom používaní, napr. pri miesení viacerých várok cesta po sebe.

  • Pulzný spínač a regulácia rýchlosti – využijete pri kratšej činnosti, kedy prístroj zapnete na krátku dobu, avšak na vysoký výkon. Spínač zopnete a necháte kuchynský robot tvoriť za vás. Vďaka plynulej regulácii rýchlosti šetríte motor prístroja.

  • Tepelná úprava potravín – niektoré prístroje majú funkciu, ktorá dokáže tepelne upraviť potraviny priamo v pracovnej mise. Zvládnu tak roztopiť čokoládu, alebo dokonca uvariť polievku.

Rady na záver

  • Šľahacia balónová metla – vhodná na vyšľahanie snehu z vaječných bielkov, šľahačky, majonézy, hladkých krémov alebo ľahkého piškótového cesta

  • Miešacia metla – vhodná na miešanie stredne ťažkých ciest a hmôt, vhodná je tiež na spracovanie cesta bez kvasníc, ako sú cestá na torty a koláče, ďalej polevy, krémy, náplne a pod.

  • Miesiaci hák – na miesenie ťažkých ciest, napr. chlebových, a ciest s kvasnicami, napr. na buchty a pizzu

  • Nadstavec na krájanie a strúhanie ovocia a zeleniny – väčšinou v podobe strúhacích diskov, v základnej výbave bývajú 3–4 disky, zvyšok je potrebné dokúpiť (jemné a hrubé strúhadlo, nadstavec na kocky, hranolky, plátky a ďalšie)

Rovnako ako každého iného kuchynského pomocníka aj robot budete musieť pravidelne umývať. Preto si vyberajte taký, u ktorého väčšinu súčastí tvoria kvalitné materiály, ktoré môžete vložiť do umývačky.

Pri tele prístroja príde vhod jednoduchosť konštrukcie bez zbytočných žliabkov a dierok. Pokiaľ zvolíte taký, u ktorého nebudete môcť všetky súčiastky vložiť do umývačky riadu, vždy po použití dajte pracovné misy aj použité nástroje odmočiť a následne ich umyte vlažnou vodou s umývacím prípravkom a nechajte dôkladne uschnúť.

Niektoré prístroje sú opatrené zdvojeným bezpečnostným systémom, rozbehnú sa teda iba po správnom zapnutí tlačidiel, prípadne detskou poistkou, ktorá opäť neumožní nechcené spustenie príliš zvedavým deťom. Niektoré prístroje sú tiež vybavené poistkou proti prehriatiu motora.

Dôležitá je aj ochrana stroja proti preťaženiu. Spúšťajte stroj na maximálnu odporúčanú dobu a po uplynutí tejto doby ho vždy aspoň na chvíľu vypnite, potom opäť môžete pokračovať. V prípade prehriatia motora by sa robot mal sám vypnúť. V tejto chvíli vyčkajte s ďalším zapnutím, kým nevychladne.

Hlavnou výhodou kuchynského robota je, že v sebe kombinuje niekoľko prístrojov naraz. Nie vždy má ale stroj v základnej výbave práve tie funkcie, ktoré potrebujete. Ujasnite si, v čom by vám mal robot uľahčiť prácu, ušetriť čas a energiu.

Medzi základné funkcie robota by malo patriť miešanie, miesenie, strúhanie, mixovanie a šľahanie. Pri výbere si všímajte, či sa dá dokúpiť prídavné príslušenstvo, a pokiaľ viete, že vám bude niektorý z nadstavcov chýbať v základnej výbave, rovno si ho prihoďte do košíka.

Kuchynské roboty sú skôr väčších rozmerov, preto si ujasnite, kde bude mať ten váš svoje stále miesto. Ideálne je mať robot hneď po ruke, teda na kuchynskej linke. Niektoré prístroje sa dnes vyrábajú v dizajnovo veľmi lákavom prevedení, robot teda môže tvoriť aj doplnok menej výraznej kuchyne.

Túto požiadavku spĺňajú predovšetkým stále obľúbenejšie roboty v retro dizajne. Pokiaľ nemáte dostatok priestoru na linke či robot nebudete používať tak často, zvážte jeho umiestnenie v kuchynskej skrinke, z ktorej pôjde ľahko vybrať. Tento prístroj by mal mať nižšiu hmotnosť pre ľahšiu manipuláciu.